MOWA/pl

Z MOWA.WIKI

MOWA : Język polski | Свята-Мова | Русский язык


Co to jest „Świato-Mowa”?

Świato-Mowa - to podstawowa M.O.W.A. (język) do opracowania naszego Światorozumienia. Nie, to nie jest nowy język, jak Esperanto, ani żadna „nowomowa”. Przeciwnie, to jeden z najstarszych języków świata, którym mówi się nadal!
Ze wszystkich języków świata nasz Świato-Mowa miał w swojej historii najwięcej nazw.

Na przykład, nazywano go:
Swója mowa, prosta, miejscowa, tutejsza, krywska, krywicka, słowiańsko-krywicka, iliryjska, ludzcka, litewska, litewsko-słowiańska, litwińska, litwiacka, sądowa, kancelaryjna, królewska, pospolita, chłopska, wiejska, narodowa, staro-słowiańska, rusińska, rutenska, rusanska, litewsko-rusińska, ruska, prosta ruska, staroruski, zachodnioruski, stara zachodnioruska, ruszczyzna, małorosyjska lub biarosyjska, białoruszczyzna, prosto-ludowa polska, polsko-małorusko-ruska, rusko-polska, staropolska, podlaska lub po prostu „mowa”...

I teraz ze wszystkich istniejących języków do tego języka najbliższy jest ten, który w naszych czasach z woli losu nazywany jest „białoruski” i język podlaski (pudlaśka mova, svoja mova).

Chociaż, zgodnie z niezależnymi badaczami historii języka, kultury i cywilizacji, historycznie poprawniej byłoby nazywać ten język nie białoruskim, a „litewskim” lub „litwińskim” ([nie mylić z litewskim [lietùvių kalbà]). Aby nie tracić czasu na historyczno-lingwistyczne spory, w odniesieniu do naszego Światorozumienia nazwaliśmy ten język „Świato-Mowa”!

Dlaczego wybraliśmy właśnie tu mowu do opracowania naszego Światorozumienia? Oto kilka powodów:

  • Świato-Mowa - to najstarszy ze wszystkich języków słowiańskich i jeden z najstarszych na świecie. Świato-Mowa jest najbliższa do prasłowiańskiego języka, to matka wszystkich języków słowiańskich.
  • Świato-Mowa - to najczystszy i najmniej zniekształcony ze wszystkich języków słowiańskich. Będąc przez ostatnie stulecie poza polem udziału w zarządzaniu państwem i w cieniu rozwoju cywilizacyjnego, bardziej niż inne języki zachowała swoją znaczną czystość.
  • Świato-Mowa - to jeden z najbogatszych na świecie pod względem zasobu słownictwa, ustępując jedynie językowi arabskiemu i greckiemu, wyprzedzając nawet chiński i rywalizując o trzecie miejsce na świecie z angielskim (!) językiem: jeśli w literackim języku nalicza się ponad 500 tysięcy słów, to w dialektalnym - ponad 3 miliony!
  • Ze wszystkich nie tylko słowiańskich, ale i europejskich języków (!), właśnie w Świato-Mowie zapisano najbogatszy folklor (ludowa ponadczasowa mądrość).
  • Świato-Mowa - to jeden z nielicznych języków Świata, w którym sformułowano własną kosmogonię lub model stworzenia Wszechświata.
  • Świato-Mowa jest kluczem do starożytnej słowiańskiej semantyki (znaczenia pojęć), etymologii (pochodzenia słów) i toponimiki (znaczenia nazw obiektów geograficznych).
  • Świato-Mowa wyjaśnia etymologię (pochodzenie, sens) wielu sanskryckich słów i pojęć (przypomnijmy, że wielu naukowców uważa sanskryt za podstawę wszystkich języków indoeuropejskiej rodziny i najstarszy język). Dlatego Świato-Mowa niesie najczystsze znaczenia i pojęcia.
  • Świato-Mowa niegdyś była językiem granicznym lub nawet międzycywilizacyjnym komunikacji między różnymi narodami i kulturami. Dlatego Świato-Mowa łączy w sobie wielkie warstwy celtyckiego, gockiego, bałtyckiego i słowiańskiego słownictwa.
  • Świato-Mowa jest bardzo dobrze opracowana, ma trzy alfabety, istnieje w dwóch ortografiach, ma bardzo starożytne źródła pisemne i drukowane pomniki. Na przykład, Biblia w Świato-Mowie została wydrukowana wcześniej niż w angielskim, hiszpańskim, francuskim, portugalskim, włoskim, polskim, wcześniej nawet niż w niemieckim [księgi Starego Testamentu], tym bardziej w rosyjskim języku, gdzie druk przyszedł ponad 100 lat później.
  • Świato-Mowa jest jedynym na świecie językiem, którego literackie i pisemne pomniki tworzono jednocześnie z użyciem trzech systemów graficznych: cyrylicy, łacinki i arabskiego pisma. Dzięki temu naukowcy językoznawcy wiedzą, jak dokładnie brzmiały słowa tego języka nawet 500 lat temu. Istnieją również liczne pomniki przedchrześcijańskiego pisma runicznego.
  • Świato-Mowa (według badań UNESCO) jest drugim na świecie pod względem melodyjności, ustępując tylko włoskiemu językowi.
  • Świato-Mowa, będąc bardzo naturalnym, łagodnym, miłym, delikatnym, śpiewnie-melodyjnym, subtelnym, uspokajającym, ma bardzo dobry wpływ neuro-lingwistyczny i psychoterapeutyczny na świadomość, podświadomość, energię, stan psychiczny, rozwój zdolności twórczych i intelektualnych.
  • Świato-Mowa niegdyś była częścią sakralnego języka rytualnego krewów i wajdelotów - krewskich lub krywickich kapłanów i mędrców, których przodkowie jeszcze dużo wcześniej byli strażnikami najtajemniejszych i szanowanych misteriów całej Europy i Małej Azji. Jako ich spadkobierczyni, Świato-Mowa niesie najgłębsze pojęcia, podstawowe dla lepszego rozumienia świata i Wszechświata. W nowoczesnych językach sens wielu pojęć został utracony, zniekształcony lub zamieniony. A jak kiedyś mówił Konfucjusz, którego cesarz miał zamiar zatrudnić do rządzenia państwem: „Trzeba zacząć od poprawienia nazw [terminów]”!
    Dlatego, aby łatwiej dotrzeć do prawdy - lepiej używać jak najstarszych języków. Dlatego wśród myślicieli i poszukiwaczy sensu tak popularne są łacina i sanskryt.
    Poza tym nauka starożytnych języków jest dziś uważana za najważniejszy czynnik w rozwoju myślenia. Dlatego starożytne języki są teraz nauczane w zamkniętych szkołach dla elit, a znawcy tzw. „martwych” języków są mianowani na kierowników najbardziej wpływowych korporacji transnarodowych.

Oto dlaczego do opracowania naszego Światorozumienia wybraliśmy właśnie Świato-Mowę, która jest tak samo starożytna, a może nawet głębsza, niż łacina i sanskryt. Tym bardziej, że jest bardzo naturalna, logiczna, intuicyjnie zrozumiała dla nosicieli innych języków słowiańskich i bardzo łatwa do nauki nawet dla dalekich cudzoziemców, wśród których obserwuje się wzrost zainteresowania jej opanowaniem.

Szczegóły na temat licznych niezwykłych cech i najbardziej niespodziewanych zalet „Świato-Mowy” będzie można wkrótce przeczytać w książce Andreja Zhalevicha „Świato-Mowa. Źródła Światorozumienia”, która jest przygotowywana do wydania.