Mędrcy mówią, że pierwotnych przyczyn wszystkiego w świecie fizycznym należy szukać na poziomie metafizycznym. Dlatego też książka ta obejmuje szeroki zakres zagadnień niezwykle interesujących dla naszych współczesnych i stanowi odważną próbę zrozumienia przez autora skomplikowanych zawiłości ogromnej liczby najróżniejszych, często sprzecznych, ezoterycznych koncepcji i „tajnych doktryn” szkół filozoficznych i mistycznych przeszłości.
Аndrei Zhalevich
Temat: psychologia, ezoteryka, energia, metafizyka, filozofia, uzdrawianie.
Nazwa: Encyklopedia metafizyki (Światy • Żywioły • Czynniki).
Autor: Аndrei Zhalevich.
„Na początku był Logos,
a Logos był u Boga,
a Logos był Bogiem”.
Apostoł Jan
(„Ewangelia”)
„Mądrość [Metafizyka] to nauka o
określonych przyczynach i początkach”.
Arymestoteles
(„Metafizyka”)
„Jeśli chcesz poznać tajemnice
wszechświata - myśl jednostkami
energii, częstotliwości i wibracji”.
Nikola Tesla
„Działanie nawet najmniejszego istnienia prowadzi do zmian we całym wszechświecie”.
(Nikola Tesla)
„Nie mnie, ale Logosowi słuchając mądrze uznaj, że wszystko jest jednością”.
(Heraklit z Efezu)
„Metafizyka to próba wyjścia umysłu poza jego granice”.
(Thomas Carlyle)
„Metafizyka to zwykła fizyka, ale w rękach naukowca, który zbyt daleko idzie za faktami”.
(Samuel Butler)
Słowo „Metafizyka” składa się z dwóch greckich korzeni: „Meta” i „Fizyka”.
Prefiks „Meta” - w dosłownym tłumaczeniu z greckiego oznacza „po” (np. „po” zwykłym), „przez” (np. „przez” granicę wiedzy), „następne” (np. „następne” po znanym), „za” (np. „za” granicami poznania) i często symbolizuje przejście do czegoś innego, zmianę stanu, przemianę, transformację, wyjście poza wcześniej poznane (metafizyka, metamorfoza, metafora, metanauka, metadane itp.).
Słowo „Meta” pod względem znaczenia przypomina takie prefiksy, jak „Trans-” i „Para-”.
Łaciński korzeń „Trans” (trans) tłumaczy się jako „zmiana”, „przejście z jednego stanu do drugiego”, „wyjście poza granice”, „przez”, „przez”, „przez”, „za”. I do „Metafizyki” bardzo bliskie są takie filozoficzno-mistyczne pojęcia z korzeniem „trans”, jak „transcendencja”, „transcendentność”, „transcendentny” (łac. „transcendens”), co oznacza „przekraczający”, „przewyższający”, „wykraczający poza granice”, „przekraczający granice doświadczenia”, „nadbudowujący”, „boski”, „znajdujący się poza granicami świadomości”, „nadnaturalne” - to, co znajduje się „po tej stronie” ludzkiego istnienia. Uważa się, że zajmują się tym właśnie metafizyka.
W języku greckim „Para-” (dosłownie: „obok, obok, wokół, przez, poza”) - prefiks, oznaczający obecność, lub poza granicami, naruszenie czegoś zwykłego i zrozumiałego: na przykład parapsychologia, paradoks, paranauka, paranormalne. Greckie słowo „Para-” pochodzi od korzenia sanskryckiego.
A w sanskrycie „Para-” (sanskryt. bezgraniczne, najwyższe, wyższe lub najwyższe) - to prefiks oznaczający przekraczanie granic czegoś. W filozofii „Para” czasami używa się jako ostatecznej granicy. „Param” to koniec i cel istnienia; „Parapara” - to granica granic.
Zaś starożytne greckie słowo „fizyka” (φύσις) oznacza „natura”, dlatego zostało użyte przez Arystotelesa jako określenie działu filozofii o naturze, który później stał się samodzielną nauką, będącą w istocie nauką przyrodniczą lub przyrodniczą (pamiętając, że początkowo terminy „fizyka” i „filozofia” były synonimami, ponieważ oba dyscypliny miały na celu wyjaśnienie praw funkcjonowania Wszechświata).
W rezultacie słowo „Metafizyka” (μεταφυσικά) w dosłownym tłumaczeniu z greki oznacza „to, co za fizyką” (τὰ μετὰ τὰ φυσικά). Dlatego aleksandryjski filozof-perypatetyk Andronik z Rodos (I wiek p.n.e.) nazwał zbiór traktatów filozoficznych poświęconych najważniejszym pytaniom Bytia: „Metafizyka” (μεταφυσικά).
Od tego czasu ten termin zaczął szybko rozprzestrzeniać się na Zachodzie.
Sam Arystoteles (IV wiek p.n.e.) nazywał naukę przedstawioną w tych artykułach raz „pierwszą filozofią” („pierwszą filozofią”), raz „nauką o Bogu”, raz po prostu „mądrością”. Swoje dzieło poświęcone tej dyscyplinie nazywał „O istocie” lub „O istniejącym i istocie”. Metafizyka Arystotelesa to nauka o istniejącym jako takim.
Jeśli fizyka - to nauka o naturalnym, o materialnej naturze, to metafizyka - to nauka o ponadnaturalnym, leżącym poza granicami natury materialnej lub świata fizycznego, ale na niego wpływającym, a nawet go kształtującym (tworzącym, podtrzymującym, rozwijającym się i niszczącym).
Istnieje ogromna ilość formułowania definicji pojęcia „Metafizyka”. Ponieważ tą nauką interesowali się i zajmowali wielcy filozofowie, teologowie i nawet fizycy teoretyczni i mechanicy kwantowi. Tutaj nie będziemy wymieniać tych definicji i sformułowań (wszystko to w jednej z części samej książki), a jedynie zarysujemy kontury tej „Metafizyki”, której poświęcona jest ta książka. Metafizyka to nie jedno, ale jednocześnie cały szereg pojęć powiązanych ze sobą głęboko-znaczeniową warstwą:
Bliskimi, pokrewnymi, przecinającymi się, a czasami także wchodzącymi w skład ogólnej metafizyki są takie kierunki naukowe, jak ontologia, kosmologia, kosmogonia, transcendent(al)izm, ezoteryka, okultyzm, filozofia wschodu i starożytna filozofia, teozofia, teologia i teologika, noumenologia, psychologia transpersonalna, parapsychologia, fizyka fundamentalna, teoretyczna i kwantowa.
SPIS TREŚCI
W różnych formach metafizyką zajmowali się niemal wszyscy wielcy umysły ludzkości, wśród których byli Pitagoras, Laozi, Platon, Arystoteles, Św. Augustyn, F. Bacon, T. z Akwinu, Mistrz Eckhart, Dżajmini, Badarajana, Kanada, Gautama, Kapila, Patandżali, Tirumular, Abhinawagupta, Ibn Sina (Awicenna), Szejch al-Ishraq, B. Spinoza, F. Bacon, Kartezjusz, I. Newton, G. Leibniz, I. Kant, G. Hegel, J. D'Alembert, Wolter, G. Lewis, N. Berdiajew, W. Łoski, W. Wieradski, K. Ciołkowski, A. Czizewski, D. Hume, B. Russell, K. Jaspers, M. Born, L. de Broglie, S. Weinberg, A. Eddington, E. Schrödinger, L. Landau, M. Planck, A. Einstein, a nawet Nikola Tesla, który był nie tylko metafizykiem, ale praktycznie autentycznym mistykiem transcendentalistą.
Od głębokiej starożytności do XVII wieku w Europie metafizykę uznawano za główną naukę filozoficzną, a nawet Królową Nauk!
Ze książki Andreja Zhalevicha „Encyklopedia metafizyki (Światy • Żywioły • Czynniki)” dowiesz się:
Książka Аndreja Zhalevicha „Encyklopedia metafizyki (Światy • Żywioły • Czynniki)” jest bardzo pomocna dla szerokiego kręgu osób, które zadają sobie pytania o ezoterykę, metafizykę, sens zjawisk, niezależnie od ich dziedziny działalności. Dlatego książka będzie bardzo pomocna absolutnie wszystkim i każdemu, ale szczególnie niezastąpiona dla tych, którzy:
Przecież ta książka poświęcona jest najważniejszym pytaniom istnienia, obrazu świata i struktury wszechświata!
Książka Аndreja Zhalevicha «Encyklopedia metafizyki (Światy • Żywioły • Czynniki)» w tej chwili znajduje się w procesie wydawniczym. Aby otrzymać książkę zaraz po jej wydaniu, proszę wypełnić poniższy formularz!
Książka Аndreja Zhalevicha «Encyklopedia metafizyki (Światy • Żywioły • Czynniki)» w tej chwili znajduje się w procesie wydawniczym. Aby otrzymać książkę zaraz po jej wydaniu, proszę wypełnić poniższy formularz!
Książka Аndreja Zhalevicha «Encyklopedia metafizyki (Światy • Żywioły • Czynniki)» zbiera bardzo wysokie oceny i najbardziej pochlebne recenzje od czytelników!
Oto, co wielu szczęśliwych właścicieli i zadowolonych czytelników mówi o tej niesamowitej książce:
Natalia (uzdrowicielka z Kanady)
Szanowny Andrzej!
Podziwiam Twoje prace i czerpię wiele wartościowych informacji dla siebie.
Byłabym bardzo szczęśliwa z możliwości współpracy i równoczesnego nauki (czytając i tłumacząc Twoje publikacje).
Uważam, że Twoje prace powinny być dostępne dla anglojęzycznego społeczeństwa.
Podziwiam Twoje prace i z niecierpliwością czekam na wydanie Twojej książki.
Mieszkam w Kanadzie i mam wystarczającą wiedzę z języka angielskiego do jakościowych tłumaczeń.
Z poważaniem, Natalia
Marina Łukjanowa
Dziękuję Ci za Twoje dobre i mądre książki!
Maria Zajceva
Ta książka to skarb. Dziękuję Ci!
Tatiana Barkowska
Andrzej, dziękuję Ci za tę wspaniałą książkę - interesującą, pomocną, inspirującą!
Zostawić recenzję o książce Andreja Zhalevicha «Encyklopedia metafizyki (Światy • Żywioły • Czynniki)» można poniżej na tej stronie w sekcji „KOMENTARZE" lub prześlij swoją opinię, skorzystaj z kontaktów, które znajdziesz TUTAJ!
Dyskusje, pytania dotyczące treści, projektu lub zakupu książki Andreja Zhalevicha «Encyklopedia metafizyki (Światy • Żywioły • Czynniki)», a także swoje uwagi, sugestie i opinie, możesz pisać tutaj w komentarzach lub przesyłać je do nas, korzystając z kontaktów, które możesz znaleźć TUTAJ!
Książka Аndreja Zhalevicha «Encyklopedia metafizyki (Światy • Żywioły • Czynniki)» w tej chwili znajduje się w procesie wydawniczym. Aby otrzymać książkę zaraz po jej wydaniu, proszę wypełnić poniższy formularz!
Formularz zgłoszeniowy na otrzymanie książki po jej wydaniu!